Dobos Balázs

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 3       Lapozás: 1-3

Névmutató: Vizi E. Szilveszter


2005. február 1.

Pártközi egyeztetés a törvényjavaslat vitás pontjairól.

Szarka László, az MTA ENKI igazgatója megküldte Vizi E. Szilveszternek, az MTA elnökének a hun kisebbségi kezdeményezéssel kapcsolatos szakvéleményét, amely szerint „a hun mítosz (…) hívei szabadon társulhatnak, szövetkezhetnek, de az érvényes kisebbségi törvény szerint nem tekinthetők etnikai vagy nemzeti kisebbségnek.”

2005. február 10.

Kenesei István, az MTA Nyelvtudományi Intézetének igazgatója elkészítette a szakértői véleményét a hun kisebbségi kezdeményezéssel kapcsolatban, amelyet az MTA ENKI véleményével együtt Vizi E. Szilveszter aznap megküldött Göncz Kingának. Az Intézet álláspontja szerint „a magát magyarországi hunoknak nevező csoport tagjai nem tekinthetők nemzeti vagy etnikai kisebbségnek.”

2006. április 11.

Az országos kisebbségi önkormányzatok elnökei és a Duna Televízió vezetői közötti találkozóra került sor, amelynek keretében elhangzott az, hogy a televízió lehetőséget kíván biztosítani a kisebbségi önkormányzati választásokkal kapcsolatos ismeretek megjelentetésére.

Kolompár Orbán kijelentette, hogy meg kell kezdeni a felkészülést az őszi önkormányzati választásokra annak érdekében, hogy legalább a 2002-es számmal azonos arányban legyenek megválasztva helyi cigány kisebbségi önkormányzatok, illetve azért, hogy minél több roma képviselő kerüljön be a települési önkormányzatokba.

Vizi E. Szilveszter megküldte Szigeti Péternek, az OVB elnökének a magyarországi bunyevác közösséggel kapcsolatos állásfoglalását, amely szerint a hazai bunyevácok nem felelnek meg mindenben a kisebbségi törvény feltételeinek: „a bunyevác népcsoport egyike a magyarországi horvát nemzeti kisebbséget alkotó több, egymástól regionálisan is elkülönülő történeti népcsoportnak. Sem a népcsoport történeti, nyelvi különfejlődése, sem pedig a mai nyelvi helyzete nem indokolja a bunyevác csoport önálló kisebbségi közösségként való elismerését.”

kapcsolódók


további kronológiák


(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2008
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék