Dobos Balázs

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 65       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-30 ... 61-65

I III IV V VI VII VIII IX X XI XII


2002. május 13.

Az országos kisebbségi önkormányzatok vezetői közös találkozójukon fogalmazták meg az új kormánnyal szembeni kisebbségpolitikai elvárásaikat, köztük a kormányprogrammal kapcsolatos kívánalmakat, az első száz nap kisebbségpolitikai teendőit, valamint a kormányzati struktúra kívánt átalakítását. A dokumentumot május 16-án juttatták el Medgyessy Péter miniszterelnöknek.

2002. május 15.

Az Országgyűlés elfogadta a bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló 20/2002. (V. 16.) Országgyűlési határozatot, amely szerint a 21 fős Emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottságot Szászfalvi László (MDF) elnök vezette, aki ezt a tisztséget a ciklus során végig betöltötte.

2002. május 22.

Az EJKVB ülésén, a miniszterjelöltek meghallgatásának keretében, Kiss Elemér kancelláriaminiszter-jelölt Hargitai János kérdésére válaszolva elmondta, hogy az őszi kisebbségi önkormányzati választásokig hátralevő időbe nem férne bele a vonatkozó jogszabályok módosítása. Az előrelépés fontosságát viszont kiemelte bemutatkozásában Lamperth Mónika belügyminiszter-jelölt is.

2002. május 24.

Szászfalvi László a kormányprogram vitájában felszólalva, felhívta a figyelmet az őszi kisebbségi önkormányzati választások és a törvénymódosítás ügyeire: „… ezzel összefüggésben azt is tudjuk, hogy a parlament előtt ott van egy jól, konszenzussal előkészített javaslat. Fontosnak tartjuk, hogy ezt mielőbb leporoljuk, megtárgyaljuk, megvitassuk és fogadjuk el, hogy az őszi kisebbségi önkormányzati választások ennek alapján történhessenek meg. Fontos momentum ez a kisebbségi törvény módosításával együtt, amelyről sajnos nem esik szó a kormányprogramban, ezért erre is szeretnénk felhívni a kormány figyelmét.”

2002. június 3.

A NEKH a regionális vagy kisebbségi nyelvek európai chartájáról rendezett konferenciát. Báthory János szerint megkérdőjelezhető volt az, hogy a kisebbségi önkormányzatok megerősödése hozzájárul-e a kisebbségi kultúrák fejlődéséhez. Megítélése szerint mindenképpen szigorításra szorul a választási rendszer, illetve javasolta egy, az önkormányzatiságtól független kisebbségi nyelvi törvény megalkotását is.

2002. június 6.

Medgyessy Péter és Kiss Elemér kancelláriaminiszter az országos kisebbségi önkormányzatok elnökeivel találkozott. A miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy a jövőben bevonják őket minden, a kisebbségeket érintő jogszabály előkészítésébe. A választásokkal kapcsolatban utalt arra, hogyha születik olyan törvénymódosító indítvány, amelyet valamennyi kisebbség támogat, akkor ígérete szerint a javaslat az Országgyűlés elé kerülhet.

2002. június 7.

Medgyessy Péter a 27/2002. sz. határozatában Szabó Vilmost (MSZP) a MEH politikai államtitkárává nevezte ki, aki a nemzeti és etnikai kisebbségekkel kapcsolatos, valamint külön jogszabály szerinti hivatal-felügyelet ellátásával összefüggő feladatokért lett felelős.

2002. június 10.

Kaltenbach Jenő egy, a kisebbségi jogok helyzetéről Nyíregyházán rendezett tanácskozáson leszögezte azt, hogy a kisebbségi törvény megérett a módosításra, és erre a politikai helyzet is érett.

2002. június 26.

Heizer Antal, a NEKH kinevezésre váró új elnöke a Népszabadságnak adott interjújában elmondta, hogy az új kormányzat sokkal inkább kezdeményező szerepet kíván betölteni a kisebbségpolitika alakításában. Szükségesnek tartotta jogi eszközökkel megakadályozni az etnobiznisz terjedését, de ez ügyben az év őszéig már nem számított változásra. Fontosnak azt tartotta, hogy legkésőbb két éven belül olyan törvény szülessen, amely lényegesen le tudja csökkenteni a visszaélések lehetőségét. Erre a legjobb megoldásként – Kaltenbach Jenő korábbi javaslatának megfelelően – a kisebbségi választópolgárok névjegyzékbe vételét értékelte.

2002. június 27.

A bajai Magyarországi Németek Általános Művelődési Központjának érettségije alkalmából Kaltenbach Jenő említést tett a kisebbségi törvény módosítására irányuló javaslatáról, amely nagyobb súlyt biztosítana a kisebbségi önkormányzatok számára a helyi szociális és foglalkoztatási kérdésekben.

kapcsolódók


további kronológiák


(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2008
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék