Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 24       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-24

Helységnévmutató: NDK


1957. október vége

Az NDK Népi Kamarájának delegációja Magyarországra látogatott. A delegáció egy része felkereste a Szövetséget, október 30-án a pécsi főiskolát és október 31-én Bóly és Gara német lakosságát. Wild Frigyes a megbeszélések során kiemelte, hogy nemcsak a tánccal és dalokkal kellene a Szövetségnek törődnie, hanem az emberek életével, hétköznapjaival is. Külön kiemelte a családegyesítés problémáját.

1957. november vége

A soproni színházban német estet rendeztek a Szövetség és a Neue Zeitung szervezésében, amit megtekintett a Művelődési Minisztérium képviseletében Farkas László és az NDK kultúrattaséja is. Az est nyelve a német és a magyar volt. A rendezvényről beszámolt a Kossuth Rádió és az újságok is.

1958.

A Szövetség felvette a Magyarországi Német Dolgozók Demokratikus Szövetsége (Demokratischer Verband der Deutschen Werktätigen in Ungarn) nevet.

Az NDK Tudományos Akadémiája Néprajzi Intézetének 4 munkatársa tanulmányútra érkezett Magyarországra a német települések feltérképezésének szándékával. Egy fényképészt is hoztak magukkal, aki a "Magyarországi német népviseletek" című képeskönyvhöz felvételeket készített. A Szövetség 20 000. Ft-tal támogatta az utat és a kutatást.

1959. március 3.

Önálló intézet lett a bajai gimnázium. Ez lett első önálló német gimnázium. Elődjét 1956-ban alapították, és párhuzamos osztályok működtek benne. A megnyitón részt vett Wild Frigyes, Kovács Péter és Rudolf Helmer, az NDK nagykövete.

1959. október 25.

Az NSZK-ban élő Magyarországról kitelepített németek hivatalos lapja, a Stuttgartban megjelenő Unsere Post megjegyzéseket fűzött a magyarországi kommunista rendszer nemzetiségi politikájához. Élesen elítélte, hogy Wild Frigyes a magyarországi németek nevében üdvözlő táviratot küldött az NDK 10 éves fennállásának alkalmából az NDK nagykövetségére.

1959. december 19.

A Magyar Népköztársaság és az NDK között egyezményt írtak alá a kulturális és tudományos együttműködésről. Az egyezményben foglaltak szerint többek között a jövőben 15 német szakos egyetemista részképzésen vehetett részt az NDK-ban.

1960. február 5.

Megnyílt Budapesten az NDK Kulturális és Információs Központja. (Igazgatója Otto Stark.) Az intézmény fő feladatai: könyvtár, olvasóterem fenntartása, ill. kiállítás-szervezés.

1960. október

Wild Frigyes a Lausitz-i szorbok meghívására tanulmányúton vett részt az NDK-ban.

1962. október 11.

A szlovák, a délszláv és a német szövetség vezetői az NDK-ba utaztak, hogy részt vegyenek a szorbok hivatalos szervezetének 50 éves jubileumi ünnepségén.

1965. május 22.

A Német Szövetség jubileumi ünnepsége, amelyen megjelent Hódi Sándor, az MSZMP KB tagja, a Hazafias Népfront Országos Tanácsának titkára is. A kultúrműsorban a legjobb kultúrcsoportok, két fúvószenekar és egy NDK állami együttes vett részt.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>